«Щодо підтримки проведення «Українського тижня імунізації»

 

       В Україні за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) щороку проводиться Європейський тиждень імунізації.

 

       Імунізація - це процес, завдяки якому людина набуває імунітет, або стає несприйнятливою до інфекційних хвороб, зазвичай, шляхом введення вакцини. Вакцини стимулюють власну імунну систему організму до захисту людини від відповідної інфекції або хвороби.

 

       Мета акції – підвищення рівня охоплення вакцинацією через досягнення більш глибокого розуміння того, що кожна людина потребує захисту від хвороб, керованих за допомогою вакцин, та має на це право, підвищення рівня інформованості населення, покращення комунікації та пропаганди імунізації.

 

Імунізація вважається одним із найбільш ефективних та економічно доцільних серед заходів медичного втручання в епідемічний процес, які існують на теперішній час.

 

       У зв’язку із різким зниженням розповсюдженості захворювань, які попереджаються за допомогою вакцин, та спалахів цих захворювань, за останні роки багато інфекційних захворювань відійшли в минуле.

 

       В Україні, відповідно до Національного календаря щеплень, який діє згідно з наказом МОЗ України «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів», обов'язкова вакцинація від 10 інфекційних хвороб: дифтерії, правця, кашлюку, кору, паротиту, поліомієліту, туберкульозу, гепатиту В, краснухи та гемофільної інфекції.

 

       ВООЗ рекомендує здійснювати щеплення не менше 95% дітей - це попереджає розповсюдження захворювань.

 

       Планова імунізація проти таких захворювань, як поліомієліт, правець, дифтерія та кашлюк щорічно рятує життя приблизно 3 мільйонів осіб в усьому світі. Вона позбавляє мільйони людей від страждань, пов’язаних із тяжкими хворобами та інвалідністю.

 

       Збережіть здоров’я своє та своїх дітей – зверніться до вашого лікаря та пройдіть вакцинацію відповідно до календаря щеплень!


Пам'ятка: 

способи профілактики грипу та ГРВІ

ЗМІЦНЮЙТЕ ІМУНІТЕТ

        Помірні фізичні навантаження, прогулянки на свіжому повітрі, правильне харчування та здоровий сон роблять імунітет людини сильним. 

ПРОВІТРЮЙТЕ КІМНАТУ

     Із початком опалювального сезону повітря в приміщеннях стає сухим. Від цього пересихає слизова носа, що знижує її захисні властивості. Щоб повернути її стан в норму, зволожуйте порожнину носа, пийте більше води, проводьте частіше вологе прибирання, користуйтеся зволожувачем повітря, щогодини провітрюйте приміщення, у якому перебуваєте, стежте за тим, щоб температура повітря в кімнаті була не вище 22 °C. 

МЕНШЕ КОНТАКТУ З НОСІЯМИ ВІРУСУ

     В період епідемії ГРВІ потрібно відмовитися від рукостискань і вітальних поцілунків. Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, у яких застуда, нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію з іншими людьми, щоб вберегти їх від хвороби. Використання маски виправдане лише за умови використання її хворою людиною, якщо поряд здорові. Звісно, вірус вона не затримає, але допоможе зупинити крапельки із вірусом.

ВІТАМІН С

     Вважається, що вітамін С – це і є наш імунітет, насправді зловживання вітаміном С створить додаткові проблеми зі здоров’ям. Надлишок аскорбінової кислоти провокує утворення каменів у нирках. Організм виводить зайвий вітамін С з сечею у вигляді речовини оксалату – це і є складовою частиною ниркових каменів. Крім цього, можуть виникнути й інші проблеми: пошкодження судин, нервів і порушення роботи серця. У більшості випадків нам не потрібен додатковий вітамін С, оскільки, дотримуючись збалансованого раціону, ми отримуємо його достатньо! Адже добову дозу (80 мг) містять такі звичні для нас продукти: 200 грамів білокачанної капусти, 40 грамів чорної смородини, 80 грамів кропу або петрушки, 120 грамів шпинату, 300 грамів малини, 25 грамів болгарського перцю.

ПРИВЧІТЬ СЕБЕ ДО КОРИСНИХ ЗВИЧОК

    Прикривайте ніс та рот. Під час кашлю та чхання грип розповсюджується особливо швидко. Прикрийте серветкою рот та ніс — це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.

     Мийте руки. Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.

       Намагайтеся не торкатися обличчя. На руках дуже багато мікробів. Торкаючись руками обличчя ви збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот та ніс.

 ЩЕПЛЕННЯ

     Найефективнішим засобом профілактики грипу є вакцинація. Щеплення від грипу рекомендовано робити мінімум за два тижні до початку епідемії або можливого зараження. Адже саме стільки часу потрібно організму, щоб виробити антитіла. До речі, весь цей час імунітет ослаблений, і ризик захворіти грипом чи застудою дуже високий. 

 

Особливо вразливими до інфекції є: діти віком до 5 років; вагітні; люди похилого віку; хворі на діабет, хронічні легеневі та серцево-судинні захворювання. 

 Зазвичай симптоми грипу з’являються раптово, найчастіше це: підвищення температури тіла до 38°С і вище; головний біль, біль у м'язах, біль у горлі; кашель; нежить.

 Захворів – сиди вдома! Візьміть лікарняний. Грип швидко передається, тому так званий "трудовий героїзм" лише сприятиме поширенню інфекції.


План заходів

«Українського тижня імунізації»

в ЗДО №297 «Здоров’ячок»

 

Заходи

Термін

1

Лекція  для батьків «Імунопрофілактика, як єдиний захист від інфекційних захворювань»

24.04.2023

 

2

Консультація для  батьків дітей  неохоплених  освітою на тему: «Значення імунізації у збереженні здоров`я»

25.04.2023

3

Інформація  на сторінці Facebook «Наслідки відмов від профілактичних щеплень»

26.04.2023

   

4

Лекція для вихователів  «Вакцинопрофілактика інфекційних захворювань»

27.04.2023

5

Виготовлення пам`яток для батьків: «Наслідки відмов від профілактичних щеплень»

27-28.04.2023

 

 

 

 

Старша медсестра радить, консультує, інформує

 

 

 

 Вірусний гепатит А.

 

Актуальність на сучасному етапі.

  · Гепатит А - захворювання вірусної етіології, з переважно фекально-оральним механізмом передачі, яке може перебігати в різних клінічних формах. Вірус гепатиту А передається при споживанні забруднених продуктів харчування та води або при прямому контакті з інфікованою людиною. Можливий також у рідких випадках парентеральний шлях зараження (при переливанні донорської крові). Епідемії можуть носити вибуховий характер і призводити до значних економічних збитків.

  · Ризик летальності при гепатиті А незначний та складає 0,1% у дітей, 0,3% у підлітків і дорослих молодше 40 років, але вже 2,1% у людей старше 40 років.

 • Вакцинація проти вірусного гепатиту А є надійним заходом профілактики даного захворювання.

 ·  Гепатит А - викликається РНК-вмісним вірусом, в зовнішньому середовищі він більш стійкий, ніж типові пікорнавіруси,  може зберігатися протягом декількох місяців при температурі +4 ° С, кілька років - при температурі -20 ° С, протягом декількох тижнів при кімнатній температурі. Вірус інактивується при кип'ятінні. Часткова загибель вірусу у воді відбувається також протягом 1 години при концентрації залишкового хлору 0,5-1,5 мг / літр, повна інактивація - при впливі 2,0 - 2,5 мг / літр протягом 15 хв., При ультрафіолетовому опроміненні (1,1 ват) - за 60 секунд. Вірус гепатиту А відрізняється високою імуногенністю, після перенесеного захворювання формується стійкий довічний імунітет.

 · Заразитися гепатитом А з великою вірогідністю можна в країнах з жарким кліматом, у тому числі тих, де розташовані традиційні місця туризму й відпочинку. Перш за все, це країни Африки (включаючи Єгипет і Туніс), Азії (Туреччина, Середня Азія, Індія і Південно-Східна Азія, включаючи острови), деякі країни Південної Америки і Карибського басейну. Не виключена також можливість зараження при вживанні овочів і фруктів без належної обробки, привезених з цих країн.

  · Джерелом інфекції є хворі з будь-якими формами гострого інфекційного процесу(жовтянична, безжовтянична, субклінічна, інапарантна). Хронічне вірусоносійство не встановлено.Механізм передачі збудника – переважно фекально-оральний (95% випадків). У дитячих і інших організованих колективах найбільше значення має контактно-побутовий шлях передачі збудника. Поширенню інфекції сприяє переущільнення, порушення санітарно-протиепідемічного режиму, пізнє виявлення та ізоляція хворих.

 Хто піддається ризику захворіти?

 Будь-яка людина, не вакцинована і не інфікована раніше, може заразитися гепатитом А.

У районах з широким розповсюдженням вірусу (високо ендемічні) більшість випадків інфікування гепатитом А відбувається серед дітей раннього віку. У число факторів ризику входять наступні:

• погана санітарія;

• відсутність безпечної води;

• спільне проживання з інфікованою людиною;

• поїздки в райони з високою ендемічних без попередньої імунізації

• сексуальні стосунки з людиною, що має гостру інфекцію гепатиту А;.

· Для гепатиту А характерна сезонність. Зростання захворюваності зазвичай починається в липні-серпні і досягає максимуму в жовтні-листопаді з подальшим зниженням у першій половині чергового року.